Yetim Vakfı Suriyeli çocukları ailelerine kavuşturuyor
2019-04-10

Yetim Vakfı Suriyeli çocukları ailelerine kavuşturuyor

Suriyeli yetimlere yönelik saha çalışmaları yürüten İstanbul merkezli Yetim Vakfı, Esed rejiminin saldırıları nedeniyle ayrı düşerek birbirlerinden haber alamayan ailelere yönelik çalışma başlattı. Yetim Vakfının Sosyal Hizmet Uzmanı Çetin Aldemir, yetimlere yönelik saha çalışmaları sırasında anne ve babasından yıllardır haber alamayan çocuklara rastladıklarını söyledi. Bu çocukları görünce kavuşturma amaçlı çalışma başlattıklarını belirten Aldemir, iç savaşın başında saldırılar nedeniyle Türkiye'ye kaçan 9 çocuğun vakıf çalışmaları sonucunda son bir ayda ailelerine kavuştuklarını aktardı. Son olarak geçen haftalarda 5 çocuğu aileleriyle buluşturduklarını dile getiren Aldemir, "Çocuklar yaklaşık 3 yıl önce Türkiye'ye sığınmış. Babaları Esed rejiminin hapishanelerinde tutuklu, anneleri Suriye'de kalmış ve birbirlerinden haber alamıyorlardı. Türk yetkililerin desteğiyle bu çocukları annelerine kavuşturduk." dedi.

"Anneyi çocuklarına sarılırken görünce ne olursa olsun değiyor"

Türkiye'de yaşayan çocukların annelerinin Suriye’de olduğunu öğrenmeleri üzerine çalışmalara bu yönde devam ettiklerini vurgulayan Aldemir, şöyle devam etti: "Resmi makamlarla irtibata geçip çocuklarımız adına izinler alarak ve görüşmeler yaparak anneye kavuşturduk yavrularını. Bazen size verilen bir ifade ile yol almaya çalışıyorsunuz samanlıkta iğne ararcasına ama anneyi çocuklarına sarılırken görünce ne olursa olsun değiyor. Bize emanet olan yetimlerimizi, sahiplerine ulaştırmanın sevincini yaşıyorsunuz. Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Reyhanlı Eğitim Köyü'nde öğrenim gören çocuklarımıza sosyal hizmet uzmanları olarak ilk önce aile ziyareti gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretimiz sonrası bazen çocuklarını kaybeden ailelerin veya ailelerini kaybeden çocukların bilgisini alıyoruz. Bazen tek bir beyan ile günlerce yol almaya çalışıyoruz. Son 8 ayda bilgilerin teyit edilmesi ve doğru adımlarla birçok aileyi bulduk. Resmi makamlarla koordineli olarak aile birleşimi yapıp çocuklarımızı sağ salim ailelerine kavuşturduk."

"Allah emeği geçenlerden razı olsun"

Üç yıldır göremediği çocuklarına kavuşan Fatma Bedevi de çocuklarına ulaştığı için çok mutlu ve heyecanlı olduğunu söyledi. Bedevi, "Allah emeği geçenlerden razı olsun. İHH, Yetim Vakfı ve Türk yetkililere çok teşekkür ederim. Allah onları korusun." dedi. Yetim Vakfı, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde İHH ve Katar Raf kurumunun kurduğu Çocuk Yaşam Merkezinin işletme ve idaresini yürütüyor. Reyhanlı Eğitim Köyü adı altında yaklaşık 900 Suriyeli yetim çocuğa barınma, eğitim ve psiko-sosyal destek sunuyor. Eğitim köyünde uzman psikolog ve sosyal hizmet uzmanları ile yetim çocuklar ve ailelerinin yaşadıkları savaş travmasını atlatmaları için profesyonel destek hizmeti veriyor. ANADOLU AJANSI  

Benzer Faaliyetler