Babasını gömmeye izin vermediler
09.05.2021

Babasını gömmeye izin vermediler

Hanin 14 yaşında. Okulumuza başvurduğunda gidip ailesini görmek, sosyal incelemesini yapmak istedim. Eve vardığımda Hanin evde yoktu, kapıyı annesi açtı.

Annenin tavırlarından bir sorunu olduğu belliydi. Halini hatırını sorduğumda ekonomik sıkıntılarından bahsetti ama daha büyük bir şey olduğunu anlamıştım. Biraz dertleşince asıl konuya girdi:

“Türkiye’ye geçen yıl geldik. Savaş başladığında ülkemizden ayrılmayı düşünmüyorduk ama bir gün rejim milisleri eve gelip kocamı tutukladılar. Günler sonra cesedini getirip kapının önüne bıraktılar ve ‘Eğer cesedi buradan kaldırırsanız hepinizi öldürürüz’ diye tehdit ettiler.”

Zavallı kadın, yalnızca yüzüne bir örtü serebildiği kocasının cesediyle günlerce yaşamak zorunda kalmış. Çocuklar, cesedi avluya serili babanın yanından gelip geçmişler. Şimdi anne ilaçlarla ayakta durabiliyor, çocuklarında konuşma bozukluğu var.

Hanin artık bize emanet fakat yaşadığı zorluk, bizim de ne kadar zor bir sınav verdiğimizin göstergesi gibi.

Bize Katılmak İster misiniz?

Yetim sponsorluk sistemimize üye olarak ayda 150 ₺ ile bir yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına bir katkı sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ

Benzer Faaliyetler