Dünyada bir ilk! Yetimler için Türkiye'de kurulan köy, çocukları geleceğe hazırlıyor
2019-04-14

Dünyada bir ilk! Yetimler için Türkiye'de kurulan köy, çocukları geleceğe hazırlıyor

Türkiye’de hizmet veren ve yetimi sadece karnının doyurulması gereken bir muhtaç olarak görmeyen bir vakıf var. Ebeveynlerini kaybeden genç nesilleri geleceğe hazırlama görevini üstlenen bu vakfın adı: Yetim Vakfı. Kurulduğu günden beri hayati projeleri uygulamaya sokan vakfın 2017’den bu yana çalışmalarını yürüttüğü “Reyhanlı Eğitim Köyü” bu projelerin başında geliyor. Savaş mağduru Suriyeli yetim ve öksüz çocuklara gıda ve barınak imkânı sağlamanın yanı sıra onlara manevi, sosyal ve psikolojik destek veriliyor.

Dünyada bir ilk

Dev bir kampüsü andıran Reyhanlı Eğitim Köyü bünyesindeki Özel Milletlerarası İlkokul’da Türkçe ve Arapça derslerle hayata hazırlanan bu çocuklar Türkiye’de öğrenimlerine devam edebiliyor. “Bütünsel Eğitim Modeli” baz alınarak yetiştirilen yetim öğrenciler böylece kimseye muhtaç olamadan hayata kazandırılmış oluyor. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan bu proje bugün bir başka ülkede veyahut bir başka coğrafyada yetim kalmış çocukların imdadına yetişmek isteyen kişi ya da kurumlara somut bir örnek teşkil ediyor. Reyhanlı Eğitim Köyü’nün çatısı altında Özel Milletlerarası İlkokul’un yanı sıra kreş, anaokulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi de bulunuyor. Burada yatılı 250 çocuk barınırken 610 çocuk ise yatılı kalmadan eğitim görüyor. Köyde toplam 271 uzman hizmet veriyor.

Çocuklar rehabilite ediliyor

Proje sayesinde savaş travması yaşamış çocuklar rehabilite edilerek yaraları sarılıyor. Özellikle 12 yaş ve üstü çocukların ev ortamında aile sıcaklığını hissetmesi sağlanıyor. Daha küçük yaşlardaki çocuklar ise anneleriyle birlikte bu merkeze gelerek psikososyal destek alıyor. Böylece savaşın dehşetiyle yaşadıkları yoğun travmanın üzerlerinde biriktirdiği stres, depresif ruh hali, içe kapanıklık, konsantrasyon bozukluğu, sosyal hayata ayak uyduramama gibi problemlerin üstesinden gelmede onlara doğrudan destek verilmiş oluyor.

Anneler de unutulmuyor

Yetimlerin yanı sıra yaşam savaşında onların en büyük manevi desteği olan annelere de özel ilgi gösteriliyor. Türkiye’deki koşullara daha kolay adapte olmaları için Türkçe dil eğitimi, psikolojik ve rehberlik destekleri ile birlikte annelere, bez bebek, örgü, amigurumi, mutfak sanatları, doğal sabun, mum, el sanatları (mozaik, filografi vb.) tekstil tasarım gibi alanlarda eğitim alıyor. Yeteneklerini geliştiren anneler hem savaşın travmasının etkilerinden daha hızlı sıyrılma imkânı buluyor hem bu merkezde ürettikleri ürünleri satarak küçük de olsan bir aile bütçesi oluşturabiliyorlar. Dünyaya örnek bu projeyi hayata geçiren Yetim Vakfı’nın Genel Başkanı Mehmet Gülsatar ile toplumsal hayatın içinde hepimizin üzerinde durması ve elini taşın altına koyması gerek yetimlerimizi ve onların içinde bulunduğu şatları konuştuk. Dünyanın genel fotoğrafı üzerinden baktığımızda yetim çocuklar meselesi bize ne anlatıyor? Küresel maddiyat kavgası, toplumsal olaylar, aile içi olumsuz şartlar, sorumsuz ebeveynler, parçalanmış ailelerin sayısını artırıyor. Ve savaşlar; yıkılan şehirlere, yok olan canlara ve mecburi göçlere sebep oluyor. Bütün bu olumsuz olaylardan geriye savunmasız, yapayalnız yetim çocuklar kalıyor. Ansızın mağdur kalan bu çocuklar sırtlarında taşıyamayacakları bir yükle hayata tutunmaya çalışıyor. Tam da bu sırada; sıcak bir ele, samimi bir yüze, şefkatli bir yüreğe ihtiyaç hissediyorlar. İşte biz; tam da bu noktada “Tüm kalbimizle yanınızdayız çocuklar” diyoruz. Çünkü biz merhamet medeniyetinin mensuplarıyız… Sessiz kalamazdık, sessiz kalmadık. Bize biraz kuruluş sürecinizden bahsedebilir misiniz? Yetim Vakfı bütün bu anlattığımız fotoğrafın ortaya koyduğu acı gerçekler karşısından bir sorumluluk duygusuyla 2017 Dünya Yetimler Günü’nde, 15 Ramazan’da İstanbul’da kuruldu. Vakfımızın kuruluşunda ilim adamları, kanaat önderleri, iş adamları, eğitimciler, hukukçular ve farklı insanların çabası vardır.

İyi eğitim almalarına destek veriyoruz

Nasıl bir hedefle yola çıktınız? Yetimleri donanımlı hale getirerek hayata hazırlamayı hedefliyoruz. Kısa vadeli değil, uzun vadeli projelerle kalıcı adımlar atmayı amaçlıyoruz. Tek maksadımız, yetimlerin derdine ortak olmak, sorunlarına kalıcı çareler üretmektir. Din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeksizin çalışıyoruz. Yakın çevremizden başlayarak, yetimlerin hayata tutunmalarına, iyi eğitim almalarına, ruh ve beden sağlıklarına, güçlü bir şekilde topluma kazandırılmalarına destek oluyoruz. Ayrıca, yaptığımız hizmetlerle dünya çapında, yol gösteren ve referans alınan bir kurum olmak istiyoruz. Faaliyet alanları olarak nereleri daha çok önemsiyor veya ön plana çıkarıyorusunuz? En önemli faaliyet alanlarımız; eğitim, psikososyal destek ve gelişim hizmetleridir. Odaklandığımız en temel gelişim alanları ise, fiziksel, psikolojik, mesleki, manevi, akademik ve sosyal gelişimdir. Bu amaçla faaliyete geçirdiğimiz eğitim kurumlarımızın başında Hatay’daki Reyhanlı Eğitim Köyü geliyor. Dost ve kardeş ülke Katar’ın yardım kuruluşu RAF’ın desteğiyle yapılan dünya çapında bir projemizdir. Dünyaya örnek teşkil eden taraflarıyla bu proje neleri kapsıyor? 100 bin metrekare arsa üzerinde kurulmuş olan Reyhanlı Eğitim Köyü bünyesinde; bir Anaokulu, bir Milletlerarası İlkokul, bir de Anadolu İmam-Hatip Lisesi bulunmaktadır. Bu okullarımızda, toplam 900 Suriyeli yetim çocuğa eğitim veriyoruz. Eğitim Köyümüzde; barınma evleri, okul binaları, cami, spor alanları, konferans salonu, hayvan barınağı, zeytin bahçesi, hayır çarşısı, çeşitli sosyal tesisleri ve çok amaçlı destek üniteleri mevcuttur. Ayrıca vakıf bünyemizdeki Kilis Anaokulu’nda savaş mağduru Suriyeli çocuklar okuyor. Onların yaralarını sarıyor ve kişilik yapısı sağlam bireyler olarak hayata hazırlamaya çabalıyoruz. Böylesine her şeyin düşünüldüğü komplike bir proje somut olarak dünyada yok. Daha başka faaliyet alanları da var bildiğim kadarıyla… Psikososyal destek çalışmalarımız kapsamında; bireysel ve grup psikoterapi hizmetleri, sanat, beceri ve oyun atölyeleri, çocuk ve annelere dönük travmatoloji eğitimleri, annelere yönelik akademik, mesleki, hukuki ve psikososyal destek hizmetleri veriyoruz. Burası aynı zamanda başka projelerinde merkezi gelmiş durumda diyebilir miyiz? Uygulama çalışmaları alanında; Zeytindalı Projesi ile mülteci yetim çocukları çok yönlü destekliyoruz. Reyhanlı Eğitim Köyü Psikososyal Destek Merkezi’nde Suriyeli yetim çocuklara yönelik hizmetler veriyoruz. Gülen Yüzler Projesi ile Türk yetim çocuklarımıza kucak açıyor ve hayata hazırlıyoruz. Hayallere Değen Resimler Projesi ile uluslararası yetimleri kucaklıyor; dünya yetimlerinin hayallerini fırça ile resimle anlatmalarını sağlıyoruz. Topluma yönelik çalışmalarımızda; hizmet verenlerin ve gönüllülerimizin eğitimini; farkındalık çalışmalarını gerçekleştirirken; organizasyonlarımız, yardım kampanyalarımız, sergilerimiz ve yarışmalarımızla iyiliği yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Yaşadıkları yerde destek oluyoruz

Yetimlere yönelik çalışmalarda neleri esas almak lazım veya siz nasıl bir yol haritası izliyorsunuz? Tüm çalışmalarımızda; Çocuklarımızın potansiyellerini ortaya çıkarmak için uygun ortamı oluşturmak, kalıcı ve sürdürülebilir sosyal hizmet anlayışıyla projeler koordine etmek, yaş aralığı gözetmeksizin kültürel, coğrafi, dil gibi unsurlar gözeterek hizmet vermek, yetimleri ve annelerini kendi sosyal çevrelerinden koparmadan, yani yaşadıkları yerde desteklemek, çocuklarımızın çok yönlü yetişmelerine ve çok yönlü gelişimlerine destek olmak en temel arzumuzdur. Ve tüm bunları yaparken vicdan sahiplerine, iyiliği yüceltmek isteyenlere, yürekli insanlara çalışmalarımızda yer açıyoruz. Çünkü inanıyoruz ki ‘Yetim İnsanlığın Aynasıdır” YENİ AKİT

Benzer Faaliyetler