Kış Projesi

1r3a8432-1.jpg

Kış mevsimi, beraberinde getirdiği bir takım zorluklar ile yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Soğuk havaya bağlı hastalıkların oluşması, ısınma problemleri, çocukların okula ulaşım zorluğundan kaynaklanan eğitim aksamaları, beslenme ihtiyaçlarının yeteri kadar karşılanamaması bu sebeplerden bazıları.

Sıcacık Sevgiye Soğuk İşlemez

Kışın çeşitli zorluklarla karşılaşan, ağır şartlar altındaki yetim ailelerimizin yüklerini hafifletebilmek adına hayata geçirdiğimiz bu projenin temelinde yakacak ve giyecek temini vardır. Kış mevsiminin ülkelerin iklim şartlarına göre değişiklik göstermesi sebebiyle proje Kasım ve Şubat ayları arasında devam etmektedir.

Proje kapsamında dağıtımı yapılacak ürünleri giyecek ve yakacak olmak üzere iki kategoriye ayırdık. Giyecek olarak mont, kazak, etek, pantolon, atkı, bere, eldiven, çorap, bot, çizme ve ayakkabı gibi mevsimin gereğine uygun kıyafetler; yakacak olarak ise kömür, odun, doğalgaz ve mazot belirledik. Bunun yanı sıra bölgeye ve ihtiyaca göre elektrikli soba, kuzine soba, battaniye, yorgan, yastık, yatak gibi kış mevsimi için önem arz eden malzemeler de dağıtıyoruz.  

Bu dağıtılan ürünler, ülkelerdeki satın alım maliyetine ve ihtiyaca değişiklik göstermekle beraber bölgenin coğrafi şartları ve ihtiyaç önceliği de göz önünde bulundurularak dağıtılıyor.

Projenin Amacı ve Kapsamı

Temel amacımız; yakacak temin edemeyen dar gelirli ailelerin, mevsimi çadırda zorlu şartlar altında geçirmek zorunda kalan mültecilerin, yetim çocuklara tek başına bakan annelerin durumlarını iyileştirmek ve onlara sıcak bir kış geçirmeleri için yardımcı olmaktır. Hedefimiz ise 15 ülkede 25 bin yetim yavrumuza ulaşmaktır.

1r3a8361-1.jpg

Ulaşılan Ülkeler

Kış projesinin gerçekleşeceği ülke ve bölgeler belirlenirken önceliğimiz bölgenin maduriyet derecesi oluyor. Doğal afetlerin yaşandığı, açlık ve kuraklığın yüksek olduğu, savaşın ve krizin hâkim olduğu ülkelere öncelik veriyoruz. Dolayısıyla projenin uygulanacağı bölgeler Türkiye ile birlikte Afganistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Irak, İran, Karadağ, Libya, Lübnan, Filistin, Nepal, Pakistan, Suriye, Tunus, Yemen olmak üzere, toplam 15 ülkedir.

Yurt dışında gerçekleşecek olan çalışmalarda; ihtiyaç sahiplerinin tespiti, yaş ve cinsiyet gibi verilerin hazırlanması gibi aşamaların olduğu planlama sürecinde kardeş kuruluşlarımızdan destek alarak hareket ediyoruz.

Bağışlar

Projeye, ihtiyaca uygun olması şartıyla aynî bağış yapılabilir. Yukarıda belirttiğimiz dağıtımı yapılacak ürünler doğrudan bağışlanabilir.

Ayrıca zekâtlar da bu projemiz için geçerlidir.

Projeye nakdî olarak destekte bulunmak için yetimvakfi.org.tr adresi üzerinden bağış yapabilirsiniz. 600 TL ile yetim bir yavrumuza atkı, bere, mont, eldiven, çorap ve bottan oluşan bir giyim seti hediye edebilirsiniz. 500 TL ile bir yetim ailesine yakacak desteği verebilirsiniz. Aynı zamanda KIŞ yazıp 9868’e göndermek suretiyle 10 TL bağış yapabilirsiniz.

***