Kırtasiye Projesi

kirtasiye-projesi_7564.jpg

Yetim Vakfı olarak yaklaşık 400 milyon yetim çocukla aynı dünyada yaşamanın ağır sorumluluğunu hissediyoruz. Kardeşlerimizin küçücük omuzlarındaki yükü kaldırabilme derdiyle ortaya koyduğumuz projelerden biri de kırtasiye projesidir.

İyilik Zili Çalıyor

Eğitim öğretim dönemlerine girerken her bir yetim çocuğa okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtımı yapıyoruz. Kırtasiye malzemesi olarak öncelikle çanta, kalemlik, kurşun kalem, tükenmez kalem, çeşitli derslere uygun defterler, boya kalemleri, sulu boya, pastel boya, silgi, kalemtıraş, cetvel ve kitaplar veriyoruz. Malzemelerin sayısı ve çeşitliliği, dağıtım yapılacak ülkenin eğitim sistemine, çocukların yaş gruplarına ve bütçeye göre değişkenlik gösteriyor.

Projenin Amacı

Yeni eğitim yılına başlayacak olan yetim, öksüz, kimsesiz ve sosyal yetim durumundaki çocuklarımıza, okul çantası ve kırtasiye malzemeleri dağıtarak destek olmak amacıyla hayata geçirilen kırtasiye projesiyle temel hedefimiz çocuklarımızın eğitim hayatını sekteye uğratacak eksiklikleri telafi etmektir.

İslam coğrafyasının farklı yerlerinde yaşayan yetim yavrularımıza moral sağlamak, yetim çocuklar üzerinden Batı-Hristiyanlık merkezli bir dünya kurmaya çalışan misyonerlerin faaliyetlerine karşı bir etki oluşturabilmek, kardeş coğrafyalarda yaşananları yerinde gözlemleyebilme ve yetim yavrularımızla ilgili acil projeleri ülkemiz hayırseverlerinin gündemlerine taşıyabilmek de kırtasiye projesinin amaçları arasındadır.

Proje Kapsamı

Çalışmalarımızı yürüttüğümüz, ulaşmayı hedeflediğimiz ülke ve bölgelerde, yıl içerisinde fizibilite çalışmaları sürdürüyoruz. Kardeş kuruluşlarımızın da katkılarıyla bu coğrafyalardaki yetim kardeşlerimiz ve en çok ihtiyaç sahibi olan gruplar belirleniyor. Kırtasiye projesinde de ihtiyaç sahiplerine bu yöntemle ulaşıyoruz.

Projenin uygulanacağı ülkeleri, çocukların verilerini ve bölgedeki maduriyet derecesini göz önünde bulundurarak belirliyoruz. Özetle savaş ve kriz bölgeleri, doğal afetlerin yaşandığı bölgeler, açlık ve kuraklığın hüküm sürdüğü fakir yerlerde bulunan yetim, öksüz, terk edilmiş ve sosyal yetimleri öncelikli olarak dikkate alıyoruz.

Ulaşılan Ülkeler

Proje kapsamında bulunan ülkeler Türkiye ile birlikte Afganistan, Arakan, Arnavutluk, Bangladeş, Bosna, Burkina Faso, Çad, Filistin, Irak, İran, Lübnan, Lübnan (Filistin Mülteci Kampları), Makedonya, Somali, Sri Lanka, Suriye, Togo, Tunus ve Yemen’dir.

Türkiye’deki Öncelikli İller

Kırtasiye projesinin yurt içindeki önceliği 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş depreminden doğrudan etkilenen 11 il oldu. Bölgeden hemen sonra ise; 45 binin üzerinde insanın vefatına sebep olan ve 13,5 milyon insanın hayatını doğrudan etkileyen deprem sebebiyle Ankara ve İstanbul’a göç etmiş aileler yer alıyor.

Faydalanan Çocuklar

Yıl

2021

2022

2023

Ülke Sayısı

3

16

9

Çocuk Sayısı

1315

11.053

1300

Destek Olmak İçin:

Bir çocuğa hediye edilecek eğitim setinin fiyatı 500 TL’dir. Bunun haricinde “EĞİTİM” yazıp 9868’e göndermek suretiyle 10 TL bağış yapmak da mümkün.