Dört Yıl Sonra Anne İle Buluşmak

İbrahimi Kardeşler köyümüze bir yetimhaneden geldiler.
19.05.2021 | 
Dört Yıl Sonra Anne İle Buluşmak

İbrahimi Kardeşler köyümüze bir yetimhaneden geldiler. En büyüğü Abdurrahman dışında ailesini hatırlayan yoktu. Anne ve babaları sağ mıydı, akrabalar var mıydı, kimse bilmiyordu. 

Çocuk her şeysiz büyür de anne babasız büyüyemez. Bu yüzden tüm ihtiyaçlarını karşılasak da yine de anne babalarını bulmaktan hiç vazgeçmedik. Sürekli geldikleri yetimhanenin müdürünü arıyor ve akrabalarına ulaşmak için çalışıyorduk. Aradan iki yıl geçmişti ki halalarının yaşadığını öğrendik. Uzun uğraşlar sonucu kadının Kilis’teki adresini bulup evine gittik.

Genç kadın gözü yaşlı, “Kardeşim rejim hapishanelerinde ve üç yıldır kendisinden haber alamıyoruz. Sağ mı, öldü mü belli değil. Kardeşimin eşinden de hiçbir bilgim yok.” dedi.

Çocukların aile ortamından mahrum kalmaması için uzun süre halalarına götürdük, orada kalmalarını sağladık. Bu esnada annenin de adresini bulmak için çalışıyorduk. Halanın bize verdiği bir bilgi bizi tekrar heyecanlandırmıştı. Anne yaşıyordu ve Türkiye’deydi. Yalnızca adı ve soyadını bildiğimiz kadının Şanlıurfa’da bir kampta olduğunu öğrendik ama gittiğimizde orada değildi. Tam bulmuşken yeniden kaybetmiştik. Araştırmalarımız devam ederken Gaziantep’te olduğu haberi geldi ama Antep koca şehir, elimizde hiçbir bilgi yoktu.

İlkin Gaziantep’teki tüm yardım kuruluşlarına gittik, sonra Suriyelilerin resmi işlerini yapan noterlerle ve avukatlarla görüştük. Sonunda bir avukat bahsettiğimiz kadını tanıdığını söyledi. Hemen adresi alıp evine gittik. Anne evlenmiş ve iki çocuğu olmuştu.

Anneye psikososyal destek sunarak ve aile danışmalığı yaparak çocuklarının yaşadığını ve Türkiye’de olduğunu söyledik. Hepsinin okula gittiğini, yeni hayatlarının olduğunu ama bir anneye ihtiyaç duyduklarını anlattık. Sonrasında çocuklara da uygun bir dil ve destekle annelerini hatırlattık. Anne uyum için çocukların yaşadıkları doğal ortama getirildi. Dört yıl sonra ilk kez buluşmuşlardı.  Annenin de yaşadığı doğal ortama çocukları götürdük ve uyum sağlamalarını sağladık. Tabii bu süre zarfı için de göç idaresi, valilik vs resmi makamlarca da durum paylaşılıp gerekli yasal çerçeveler işlenmeye çalışılıyordu.

Nihayetinde okul bitmişti. Nakil işlemleri için de Gaziantep’te okul ayarlandı. Aileye yeni aile ortamı için tüm fiziki şartlar sağlandı ve aile danışmanlığı ve ebeveyn eğitimi verildi. Çocuklar şu an çok mutlu ailelerine kavuştu.

Bize Katılmak İster misiniz?

Yetim sponsorluk sistemimize üye olarak ayda 200 ₺ ile bir yetimin eğitim, sağlık, gıda, kıyafet ve barınma ihtiyaçlarına bir katkı sağlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ 

Son Eklenenler

Dört Yıl Sonra Anne İle Buluşmak

İbrahimi Kardeşler köyümüze bir yetimhaneden geldiler.

  • 19.05.2021

Zehra

Zehra, sekiz yaşında. Reyhanlı Eğitim Köyümüzdeki yeni misafirimiz. Köyümüze geldiği ilk gün diğer arkadaşlarından farkı göze çarpıyordu: Onlar gibi gülmüyor, oyunlarına katılmıyor

  • 09.05.2021

Babasını gömmeye izin vermediler

Hanin 14 yaşında. Okulumuza başvurduğunda gidip ailesini görmek, sosyal incelemesini yapmak istedim. Eve vardığımda Hanin evde yoktu, kapıyı annesi açtı.

  • 09.05.2021