Eylül Ayında Neler Yaptık?

Vakfımız, hayırseverlerimizin destekleriyle Eylül ayında da binlerce yetimin kalbine dokundu.
10.10.2021 | 
Eylül Ayında Neler Yaptık?

Yetim Vakfı olarak bu ay yine Türkiye ve dünyanın pek çok noktasında yetim çocuklarımız ve aileleri için psikososyal destek ve yardım faaliyetleri gerçekleştirdik.

Vakfımız, hayırseverlerimizin destekleriyle Eylül ayında da binlerce yetimin kalbine dokundu.

Eylül ayı çalışmalarımız özet olarak şu başlıklarda gerçekleşti.

1- Gönüllerimizle Eyüp Sultan Meydanı’nda Hayır Çarşısı Düzenledik

Eyüp Sultan’da yetimler yararına düzenlediğimiz hayır çarşımızın açılışını gerçekleştirdik. Çarşıdan elde edilen gelir yetim çocuklarımıza ve ailelerine destek olacak. Eyüp Sultan Kaymakamımız Sayın İhsan Kara, hayır çarşımızı ziyaret ederek ekip arkadaşlarımıza iyi dileklerini iletti.

2- Filistin'deki Ailelerimize Kumanya Yardımı Gerçekleştirdik 

Gazze'de bulunan 100 yetim ailemize hayırseverlerimizin destekleriyle içinde gıda ürünlerinin bulunduğu kumanya paketleri dağıttık.

 3- Desteklerinizle Yetim Çocuklara Sahip Çıkmaya Devam Ediyoruz

Suriye’nin Babıska bölgesinde zor şartlarda hayata tutunmaya çalışan yetim ailelerimize aylık sponsorluk ödemelerini ulaştırdık. Hafta boyu devam eden dağıtımlarımızla 700 yetim ailemize ödemelerini teslim ettik.

4- Gönüllerimizle Fatih’te Hayır Çarşısı Düzenledik

Yetimler yararına düzenlediğimiz hayır çarşımızın açılışını gerçekleştirdik. Çarşıdan elde edilen gelir yetim çocuklarımıza ve ailelerine destek olacak.

5- E-senlik Projemizin İkinci Dönem Kapanış Toplantısı

E-senlik projemizin kapanış toplantısını gönüllülerimizin katılımıyla gerçekleştirdik. Gönüllülerimizin projeyle ilgili görüşlerini dinledikten sonra hikâye tamamlama oyununda bolca eğlendik.

6- Yeni Eğitim Dönemine Renkli Başladık

Kilis Anaokulumuzda parmak boyası ile renkleri öğrenme etkinliği düzenledik. Çocuklarımız hem eğlendi hem öğrendi.

7- İdlib’te Ailelerimize Hindistan Cevizi Ezmesi Dağıttık

Ağzımızın tadı hiç bozulmasın dedik, bu kez hindistan cevizi ezmeleriyle çaldık kapılarını. İdlib'te 200 yetim ailemize hayırseverlerimizin desteğiyle hindistan cevizi ezmesi dağıttık.

8- Maldivler’den Vakfımıza Ziyaret

Maldivler’de faaliyet gösteren International Aid Campaign (IAC) yetkilileri vakfımıza ziyarette bulundu. Yetim çocuklarımıza yönelik partnerlik sözleşmesi imzaladık.

9- Bağcılar Belediyesi ile İşbirliği Protokolü İmzaladık

Yetim çocuklarımızın psikososyal gelişimleri başta olmak üzere, eğitim, sosyal ve kültürel alanda konular ihtiva eden işbirliği protokolü Bağcılar Belediyesi Başkanı Sayın Lokman Çağırıcı ile Yetim Vakfı başkanımız Murat Yılmaz tarafından imzalandı.

10- Kilis Anaokulumuzda Waffle Etkinliği

İstanbul’dan gelen gönüllülerimiz, Kilis Anaokulumuzda waffle yaptı. Çocuklarımız kendileri için yapılan lezzetli waffleları afiyetle yedi. Ardından oyunlar oynandı.

11- İyilikhane Çocuk Derneği ile İşbirliği Protokolü İmzaladık

Yetim çocuklarımız için psikososyal destek çalışmaları ve atölyeler düzenlediğimiz Esenlik Durakları Projemiz kapsamında İyilikhane Çocuk Derneği ile işbirliği protokolü imzaladık.

12- Olağanüstü Genel Kurul Toplantımızı Gerçekleştirdik

Vakfımızın Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu üyelerimizin katılımlarıyla Yetim Vakfı merkezimizde gerçekleştirildi.

13- Yetim Çocuklara Kırtasiye ve Hijyen Seti Yardımı

Eğitim her çocuğun hakkıdır. Hayırseverlerimizin destekleriyle Şanlıurfa’da 120 yetim çocuğumuza çanta, kitap, kırtasiye malzemeleri, oyuncak ve kişisel temizlik seti ulaştırdık.

14- Gönüllülere Yönelik Sunumlarımız Devam Ediyor

Yetim Vakfı Psikososyal Destek Merkezimizde görev yapan klinik psikoloğumuz Melek Merve Erkılınç, Genç İHH ekibi ile Bayrampaşa'da bir araya geldi. “Gönüllü olmak", "iletişim dili" ve "kendini korumak" üzerine sunum gerçekleştirdi.

15- İyilik Paylaşarak Çoğalmaya Devam Ediyor

Gönüllülerimiz yetim yavrularımız yararına Üsküdar’da mezat programı gerçekleştirdi. Yapılan bağışlarla 10 farklı ülkede 10 yetime bir yıllık sponsorluk sağlandı.

16- Kilis Anaokulumuzda Eğitimlerimiz Sürüyor

Çocuklarda öğrenmenin en etkili yollarından biri de konuyu eğlenceli bir şekilde anlatmaktır. Bizler de Kilis Anaokulumuzda matematik derslerimizde geometriyi öğrenirken hem oyunlar oynadık hem de bol bol eğlendik.

17- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Ziyaret

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret ettik. Bakan Bey’i projelerimiz ve yol arkadaşlarımız olan yetim çocuklarımız hakkında bilgilendirdik.

18- Çocuklarla Boğazda Buluştuk

Yetim çocuklarımızın açık havada eğlenmeleri amacıyla Valide Sultan Gemisi’ndeki “Tayfa Hazır” etkinliğinde bir araya geldik. Onlarca çocuk gün boyu İstanbul boğazının tadını çıkardı. 

19- Kilis Anaokulumuzda diş fırçası seti dağıttık

Kilis Anaokulumuzda eğitim gören yetim çocuklarımıza oyunlar eşliğinde diş sağlığının önemini anlattık. Diş fırçalamanın sağlık açısından önemini çocuklara uygulamalı bir şekilde öğreten eğitmenlerimiz, 69 öğrencimize diş fırçası seti dağıttı.

20- Sponsorluk Sistemimiz ile 3 Bin 420 Yetime Ulaştık

Yetim Vakfı Sponsor Destek Sistemi ile Türkiye’de ve dünya üzerindeki savaş ve kriz coğrafyalarında bulunan yetim çocuklarımıza 150 TL’lik aylık maddi destekler sunuyoruz. Üstelik bu desteği üniversite eğitimi sonuna kadar sürdürmeyi planlıyoruz.

Eylül ayında bağışçılarımızın desteği ile düzenli olarak destek olduğumuz yetim çocuk sayısı 3 bin 420’ye ulaştı.

21- Çocuklara ve Ebeveynlere Yönelik Çalışmalarımız

Eylül ayındaki psikososyal destek çalışmalarımız kapsamında; bireysel olarak 35 yetim çocuğa 140 saat, grup oyun terapisinde 50 çocuğa 100 saat, grup atölyesinde 50 çocuğa 100 saat terapi uyguladık.

E-senlik projemizde de yine 75 yetim çocuğa 300 saat süreyle terapi hizmeti verdik.

22- Annelere Yönelik Faaliyetler

Yetim çocuklarımızın yanı sıra annelerine yönelik psikososyal destek hizmetleri de gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda bireysel olarak 32 yetim annesine 128 saat terapi uyguladık.

23- Sosyal İncelemeye Yönelik Faaliyetlerimiz

İstanbul’da yaşayan 16 ailemize ve 40 yetim çocuğumuza yönelik sosyal inceleme (aile ziyareti) gerçekleştirdik.

24- Gönüllülere Yönelik Faaliyetler

Genç İHH gönüllüleri için 12 saatlik bir eğitim programı gerçekleştirdik.

25- Reyhanlı Psikoloji servisi

Psikoloji Birimi olarak 3 tam zamanlı ve 1 yarı zamanlı personel ile Eylül ayı içerisinde Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki 25 aileye ziyaret gerçekleştirdik.

26- Suriye Diğer Çalışmalar

  • Kardeş Aile Projesi kapsamında her ay düzenli olarak desteklediğimiz 50 yetim ailesinin SED (sosyal ekonomik destek) ödemelerini yaptık.

  • Suriye’nin İdlib kentine bağlı Killi / Babıska bölgesinde bulunan çadır kent ve briket evlerde yaşayan kardeşlerimize 5 bin kişilik aşure dağıtımı yaptık.

 

Son Eklenenler

Ekim Ayında Neler Yaptık?

Yetim Vakfı olarak bağışçı ve gönüllülerimizden aldığımız güç ve azimle; yetimin gülüşünden devşirdiğimiz heyecan ve sevinçle bir ayı daha arkamızda bıraktık.

  • 24.11.2022

Eylül Ayında Neler Yaptık?

Yetim Vakfı olarak yetimin gülüşünden devşirdiğimiz heyecan ve sevinçle bir ayı daha arkamızda bıraktık.

  • 08.11.2022

Ağustos Ayında Neler Yaptık?

Yetim Vakfı olarak dolu dolu bir ayı daha arkamızda bıraktık.

  • 20.09.2022