Şubat Ayında Neler Yaptık?

Şubat ayında Türkiye'de ve dünyanın birçok bölgesinde yetim ailelere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım faaliyeti gerçekleştirdik.
08.03.2022 | 
Şubat Ayında Neler Yaptık?

Yetim Vakfı olarak Şubat ayında Türkiye'de ve dünyanın birçok bölgesinde yetim ailelere ve ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım faaliyeti gerçekleştirdik.

Yaşadığımız dünyada savaş, doğal afet, açlık ve kıtlıklar, kaza ve hastalıklar nedeniyle milyonlarca çocuk yetim kalıyor; yetimlerin yarıya yakını ise aile ve kurum korumasından mahrum bulunuyor.

Yetim Vakfı, Türkiye ve dünya üzerindeki savaş ve kriz coğrafyalarında bulunan yetim çocuklarımıza maddi destekler sunuyor ve bu desteği üniversite eğitimi sonuna kadar devam ettirmeyi planlıyor.

Vakfımız hayırseverlerimizin destekleriyle kış ayının sert geçtiği bu ayda binlerce yetimin kalbine dokundu.

Şubat ayı çalışmalarımız özet olarak şu başlıklarda gerçekleşti.

 • Yemen'de insani kriz gün geçtikçe daha da ağırlaşıyor. Desteklerinizle bölgedeki faaliyetlerimiz sürüyor. Taiz ve Maarib bölgelerinde 200 aileye sünger yatak dağıtımı gerçekleştirdik.
 • Desteklerinizle kilometrelerce uzaklıktaki kardeşlerimize yardım ulaştırıyoruz. Bosna'nın Tuzla, Una Sana, Zenica-Doboj, Merkez Bosna, Saraybosna ve Hersek Neretva Kantonları'nda 50 yetim ailemize, kışlık odun dağıtımı gerçekleştirdik.
 • Sıcacık Sevgiye Soğuk İşlemez kampanyamız kapsamında, desteklerinizle Suriye’nin İdlib kırsalında bulunan çadır kamplarda yaşayan yetimlere ve ihtiyaç sahiplerine 300 ton kömür dağıtımı gerçekleştirdik.
 • İstanbul Gönüllü Teşkilatımız ile istişare toplantımızı icra ettik. 12 ilçeden 74 gönüllümüzün katıldığı toplantıda başkanımız, Ramazan öncesinde yapılabilecek hazırlıklarla ilgili bilgilendirmede bulunurken, gönüllülerimizin fikirlerini ve sorularını değerlendirdi.
 • İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Reyhanlı Eğitim Köyünde yetim annelerimizin el emeği, göz nuru ürünlerinin yer aldığı İyilik Gemisi mağazamızı ziyaret ederek, incelemelerde bulundu. Kendisine vakfımızın çalışmaları hakkında bilgi verdik.
 • İstanbul Beykoz’da yerel basın temsilcileriyle bir araya geldik. Başkanımız Murat Yılmaz toplantıda, çalışmalarımız ve projelerimizle ilgili basın çalışanlarına bilgi verdi.
 • Kutu oyunları ilişkileri güçlendirir ve yeni insanlarla tanışmaya yardımcı olur. Çocukların duygusal, bilişsel ve motor becerileri ile sosyal gelişimlerine katkı sunar. Bizler de Psikososyal Destek Merkezimizde kutu oyunlarını çocuklarımızın gelişimi için kullandık.
 • Suriye’deki yetim ailelerimize yönelik yardım çalışmalarımıza devam ediyoruz. Hayırseverlerimizin desteği ile ailelerimize yakacak kömür ve yatak yardımı gerçekleştirdik.
 • Kilis Anaokulu öğrencilerimizin velilerine Reyhanlı Sosyal Hizmet Merkezi'nde görevli psikologlarımız tarafından "Çocukların Davranışlarına Karşı Anne-Baba Tutumu" başlığıyla bilgilendirme semineri verildi.
 • İyilik, yüzlere gülümsemeler kondurmaya devam ediyor. Evyap Firması’nın Kilis Anaokulumuzdaki yetim çocuklarımıza gönderdiği, mont, bot ve kırtasiye hediyelerini ulaştırdık.
 • İyilik sınırları aşıyor! Güney Afrika'dan gelen bağışçılarımız Kilis’teki Suriyeli yetim ailelerimize nakdi yardımda bulundu.
 • Uluslararası Mülteci Hakları Derneği personel ve gönüllüleri Kilis Anaokulumuzu ziyaret ederek yetim çocuklarımıza çanta ve kırtasiye malzemesi dağıttı.
 • Yönetim Kurulu Üyemiz Faruk Yakaryılmaz, bağışçılarımız ile birlikte Suriye’deki çadır kampları ziyaret etti. Bölgedeki 2 bakkalda kent sakinlerinin veresiye borçları kapatıldı, 3 ayrı kamptaki 450 aileye gıda yardımı yapıldı.
 • İl Göçmen Sağlığı Merkezi doktorlarından dâhiliye uzmanı İbrahim Zahra’yı, Kilis Anaokulumuzda ağırladık.  Dr. Zahra okulumuzdaki çocukların genel sağlık taramalarını gerçekleştirerek, sağlıkla ilgili bilgiler verdi.
 • Savaş, çocuklarda travma sonrası stres bozukluğu, psikomotor beceriler dahil olmak üzere duyusal bir çok tahribata neden oluyor. Uzmanlarımız eşliğinde yaptığımız eğlenceli aktiviteler ve oyunlar ile çocuklarımızın aktif dinleme ve odaklanma becerilerini artırdık.
 • Babıska Sosyal Hizmet Merkezi’mizde eğitim gören öğrencilerimiz için gönüllülerimiz ile birlikte çeşitli etkinlikler düzenledik, çocuklarımıza oyuncaklar dağıttık.
 • Yetim Vakfı Kilis Anaokulumuzda çocuklarımıza yoğurt mayalamayı öğrettik.
 • Miraç Kandili vesilesiyle Eyüpsultan gönüllülerimiz Eyüpsultan meydanında etkinlik düzenledi. Gönüllülerimiz, tüm esnafla tek tek kandilleşerek hediyeler ikram etti. Yolda karşılaşılan vatandaşların da kandillerini kutlayıp, hediyeler ikram etti.
 • Suriye’de zor şartlar altında yaşayan yetim ailelerine umut olmaya devam ediyoruz. Bu kez Azez’e bağlı İhtimlat Köyü’nde 144 briket evi elektriğe kavuşturduk.

 

Vakfımızın Psikososyal Destek Merkezi Çalışmalarına Devam Ediyor

Psikososyal Destek Merkezimizde yetim çocuklar ve anneleri için “müdahale” programları geliştirerek, bu kişilerin yaşamlarındaki risk faktörlerini azaltmaya ve destek faktörlerini artırmaya devam ediyoruz.

Şubat Ayında Çocuklara ve Ebeveynlere Yönelik Çalışmalarımız

Psikososyal destek çalışmalarımız kapsamında;

Bireysel olarak 31 yetim çocuğumuza 124 saat, grup oyun terapisinde 80 çocuğa 160 saat, grup atölyesinde 80 çocuğa 160 saat terapi uyguladık.

Annelere Yönelik Faaliyetler

Yetim çocuklarımızın yanında annelerine yönelik psikososyal destek hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Bu kapsamda bireysel olarak 26 yetim annesine 104 saat terapi uyguladık.

Gönüllülere Yönelik Faaliyetler

7 psikoloğumuz 28 saat içerisinde gönüllülerimizle birlikte süpervizörlük çalışmalarını tamamladı.

Son Eklenenler

Aralık Ayında Neler Yaptık?

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte “Sıcacık Sevgiye Soğuk İşlemez” diyerek kış projelerimize yoğunlaştık.

 • 12.01.2023

Kasım Ayında Neler Yaptık?

Kasım ayı, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nün heyecanıyla geldi.

 • 03.12.2022

Ekim Ayında Neler Yaptık?

Yetim Vakfı olarak bağışçı ve gönüllülerimizden aldığımız güç ve azimle; yetimin gülüşünden devşirdiğimiz heyecan ve sevinçle bir ayı daha arkamızda bıraktık.

 • 24.11.2022